Blog

Tasarım Kalıpları Nedir ?

Design patterns :”dizayn petırns” Birçokları bu kelimeleri Türkçeleştirirken “Tasarım desenleri” olarak kabul etse de benim için tasarım kalıpları kelimelerini kullanmak daha akılda kalıcı oluyor.

Peki tasarım kalıpları derken neyi kast ediyoruz.  object oriented programlama dillerinde (yani günümüzde hemen hemen tüm programlama dillerinde) eğer nesneler(objects) oluşturacaksak bu nesneleri bir standartta oluşturmamız, hem uygulamanın bütünlüğünde hem okunabilirlik , hem de proje karmaşıklaşmaya başladığında daha fazla olanak sunması açısından kullanılır.

Terim aslında çok esnek, dilerseniz kendinize has bir tasarım kalıbı oluşturup onu da kullanabilirsiniz. fakat literatürde daha önceden kabül görmüş, başarıya ulaşmış, kendini ıspatlamış yöntemler duruken boş yere kendi tasarım kalıbınızı oluşturmaya çalışmak pek mantıklı değil. Ayrıca standart olarak bir çok yerde kullanılan bu kalıpları tercih ederseniz hem kodunuz diğer yazılımcılar tarafından daha kolay anlaşılacak hem de üniversal bir tasarım kalıbı kullandığınız için ileri ki aşamalarda yardıma ihtiyacınız olduğunda kimse sizin kalıbınızı anlamak zorunda kalmadan yardım edebilecek.

Tasarım kalıpları odak noktası açısından 3 tipe ayrılır.

a- Creational – Yaratımsal

Nesnelerin Uygun ve En verimli şekilde oluşturulmasına yoğunlaşmış kalıplardır.

b- Davranışsal

Yaratılan nesnelerin birbirleriyle ne şekilde etkileşime/haberleşmeye girecekleri üzerine yoğunlaşmış tasarım kalıplarıdır.

c- Yapısal

Nesnelerin hangi nesneden türetileceği, diğer nesneler ile olan ilişkileri üzerine yoğunlaşmış tasarım kalıplarıdır.